Alkohol etylowy (znany również jako etanol lub też trunek zbożowy) to achromatyczna palna ciecz o intensywnym zapachu i smaku. Ma wzór chemiczny CH3CH2OH oraz był używany w dużej grupy funkcjach od okresów starożytnych. W własnej najpowszechniejszej postaci alkohol etylowy jest dynamicznym czynnikiem napojów procentowych, takich jak piwo, wino oraz napoje spirytusowe.

Nie tylko można go bezpiecznie jeść w malutkich ilościach, jednakowoż działa też jako środek depresyjny, który spowalnia aktywność ośrodkowego systemu nerwowego, powodując zatrucie, kiedy zostanie spożyte zbyt mnóstwo. Może być także toksyczny dla zwierząt, jeśli zostanie połknięty w sporych stężeniach. Poza celami rekreacyjnymi alkohol etylowy jest także użytkowany w przemyśle do rozmaitych towarów, w tym paliw, medykamentów, pestycydów i materiałów zapachowych.

Jako dodatek do kompozycji benzynowych zwiększa liczbę oktanową, co wspiera obniżyć stuki w silniku przy wyższych stopniach sprężania. W zimnym klimacie można go dodawać do oleju napędowego w celu zminimalizowania woskowania spowodowanego niskimi temperaturami – pragniesz dowiedzieć się znacznie więcej, zobacz alkohol etylowy. Niska temperatura powietrza wrzenia etanolu sprawia, że idealnie nadaje się do transportowania cząstek w procesach destylacji w czasie tworzenia przeróżnych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Jego niska lotność sprawia, iż jest bezpieczny w obsłudze bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu lub ewentualnie procedur bezpieczeństwa; oprócz tego jego atrybuty przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że jest korzystny w farmaceutykach czyszczących, takich jak alkohol do wycierania lub środki do dezynfekcji rąk. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol etylowy jest istotną częścią stworzonego przez nas dziennego życia; niezależnie od tego, czy od czasu do czasu pijemy piwo z przyjaciółmi, czy także dezynfekujemy ręce przed obiadem z klanem, wszyscy jesteśmy narażeni na tę generalną cząstkę w pewnym momencie naszego codziennego życia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To cię powinno zainteresować: