Trawa lecznicza odnosi się do wykorzystywania rośliny marihuany lub jej aktywnych składników, takich jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), do celów leczniczych. Jest stosowany od tysięcy lat w leczeniu rozmaitych schorzeń, a w poprzednich latach zyskał szacunek jako legalna terapia lekarska.

W tym tekście omówimy historię medycznej trawy, postępowanie jej działania, jej walory i skutki uboczne oraz aktualne przepisy i regulacje dotyczące jej stosowania. Aplikowanie marihuany do zamiarów uzdrawiających sięga dawnych cywilizacji, takich jak Chińczycy i Egipcjanie, którzy używali jej do leczenia bólu, stanów zapalnych i odmiennych schorzeń. W XIX oraz XX wieku marihuana była szeroko stosowana w świecie zachodnim jako środek leczniczy, lecz jej użycie spadło wraz z pojawieniem się narkotyków chemicznych.

Mimo to w ostatnich dziesięcioleciach odrodziło się zaciekawienie marihuaną leczniczą, a badania wykazały, iż może ona być skuteczna w wypadku wielu schorzeń – żeńskie nasiona konopi. Marihuana lecznicza działa przez interakcję z systemem endokannabinoidowym organizmu, który odgrywa rolę w rozporządzeń wielu przebiegów fizjologicznych, w tym bólu, samopoczucia i apetytu. THC, nadrzędny psychoaktywny składnik marihuany, wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w mózgu, prowadząc do porządnie znanych wyników łagodzenia bólu, podwyższonego apetytu oraz ogólnego poczucia relaksu.

Jednak CBD nie wywołuje tych efektów psychoaktywnych i twierdzi się, iż ma etap pożytków terapeutycznych, w tym zmniejszanie lęku oraz stanów zapalnych oraz łagodzenie bólu. Profitów z marihuany leczniczej są liczne i zróżnicowane, jednakowoż poniektóre z najczęstszych obejmują łagodzenie bólu, zmniejszanie stanu zapalnego, monitorowanie napadów padaczkowych i ujmowanie lęku i depresji. Wykazano także, iż ma atrybuty przeciwnowotworowe i jest skuteczny w leczeniu objawów takich stanów, jak stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz jaskra. Na domiar tego marihuana medyczna nie podporządkowuje i ma mniej konsekwencji ubocznych aniżeli dużo leków na receptę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To cię powinno zainteresować: