Światło w ogrodzie spełnia znacznie więcej funkcji niż tylko zapewnienie odpowiedniej widoczności po zmierzchu. Ogrodowe oświetlenie tworzy nastrój i charakter miejsca, które razem z zachodzącym słońcem nabiera nowego wymiaru. W ostatnich latach coraz większą uwagę zaczyna się poświęcać tej kwestii podczas projektowania ogrodów, gdyż przemyślane odpowiednio rozwiązania pozwolą na pełniejsze wykorzystanie zakątków zieleni.
Oświetlenie ogrodu łączy w sobie funkcje praktyczne i estetyczne – z jednej strony zapewnia komfortowe i bezpieczne chodzenie ścieżkami czy schodami, z drugiej zaś daje nastrojowy nastrój do wieczornego relaksu. Dobrze dobrane i rozmieszczone lampy w ogrodzie potrafią całkowicie zmienić oblicze ogrodu po ciemku, wydobywając z panującej ciemności najpiękniejsze detale: strukturę kamiennych murków, majestatyczne korony drzew czy odbijające światło tafle oczek wodnych.
Szczególną rolę ma odpowiednie oświetlenie w strefach wypoczynkowych, w jakich mieszkańcy spędzają letnie wieczory – właściwie zaplanowane projektowanie ogrodów zarówno uwzględnia mocniejsze światło funkcyjne, jak i bardziej dyskretne oświetlenie do dekoracji, które będzie podkreślało urodę małej architektury i roślin. Światło służyć także może do powiększenia optycznie przestrzeni poprzez subtelne rozjaśnienie granic posesji i zakamarków, co sprawia, że nieduży nawet ogród wydaje się bardziej przestronny. Zapomnieć też nie można o znaczeniu naturalnego światła słonecznego w aranżowaniu ogrodu, jego kierunek padania i intensywność wpływają na rozwój i wzrost roślin.
+Tekst Sponsorowany+