Odpowiednie zabezpieczenie budynków czy obiektów przemysłowych przed działaniem wilgoci na duże znaczenie dla ich żywotności. Stosowane są w tym celu różne metody, jedne mniej a inne bardziej skuteczne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć bentonitowe maty, które jak pokazuje praktyka świetnie się sprawdzają do takich zabezpieczeń. Takie maty najczęściej wytwarza się z trzech oddzielnych warstw. Dwie zewnętrzne to geotkanina o obniżonej przepuszczalności, a pomiędzy nimi umieszczana jest trzecia warstwa bentonitu sodowego. Sam bentonit to bardzo specyficzny materiał, który po kontakcie z wodą znacznie pęcznieje, zwiększając przez to objętość i jednocześnie uszczelniając powierzchnię.
Taka warstwa jest nieprzepuszczalna dla wody, przed co konstrukcja obiektu posiada odpowiednią ochronę. Przy produkowaniu tego typu mat między innymi się stosuje technologię igłowania, która zapewnia dobre zespolenie i zapobiega przy tym przemieszczaniu się bentonitu. Geotkaniny posiadają także odpowiednie wytrzymałościowe parametry, przez co podczas normalnego użytkowania nie powinny ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to część producentów stosuje dodatkowe powłoki polimerowe, posiadające zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Dużą zaletą takich mat jest wszechstronność użytkowania. Sprawdzają się one bardzo dobrze do izolacji części budynków pod ziemią, takich jak na przykład tunele, piwnice czy garaże. Niejednokrotnie także się je stosuje jako uszczelnienia do zbiorników retencyjnych, stawów czy przeciwpowodziowych wałów.
Można je stosować w wielu różnych warunkach, nawet w przypadku silnego deszczu czy mrozu. Ważne jest jedynie to, żeby proces kładzenia wykonany został we właściwy sposób, wytwórcy podają tutaj dokładne wytyczne, jak ma to być realizowane. Osoby interesujące się bardziej tą tematyką mogą w wyszukiwarce wpisać hasło geotextiles i zapoznać się z wyświetlonymi wynikami.
+Tekst Sponsorowany+